روزدانشجو

روزدانشجو در اروپا چگونه برگزار می‌شود

روزدانشجو در اروپا چگونه برگزار می‌شود

 

روزدانشجو به منظور اهمیت دادن به جامعه دانشجویان و تشویق آنها به ادامۀ تحصیل و کسب دستاورد؛ از الویت های همۀ کشورها می باشد.

 

اما در تقویم میلادی روزی به عنوان روز جهانی دانشجو ثبت نشده است.  با این وجود هر کشور روز یا روزهای خاصی را به دانشجویان اختصاص می‌دهد و سنت ها و قوانین خود را اعمال می کند. در اکثر کشورهای اروپایی تاریخ آن برای هر شهر یا استان نیز متغیر است. این بزرگداشت برای تاکید بر اهمیت دستاوردهای آکادمیک و همچنین یادآوری نقش مهم دانشجویان در آیندۀ کشور است.

تاریخ روزدانشجو در هر کشور ممکن است بر اساس اتفاقات تاریخی و فعالیت های مربوط به دانشجویان و رشته تحصیلی،‌تعیین شود. کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا در هر شهر روز هایی را مختص دانشجویان اعلام می‌کنند. در این روزها فعالیت‌هایی در جهت ایجاد اوقات فراغت و تفریحات متنوع، و یا تشویق دانشجویان به مشارکت در امور جامعه؛ از طریق فعالیت هایی مانند دورهمی دانشجویان، کنسرت، سمینارهای مربوط به امور تحصیلی یا مشکلات دانشجویی، تعیین می شود.

همچین در این روز، تخفیف های دانشجویی در فروشگاه ها، سیستم حمل و نقل، ورودیه مکان های فرهنگی_هنری و تفریحی برای تسهیل زندگی دانشجویی تعیین می شود.

به عنوان مثال در پادوا، یکی از شهرهای دانشجویی ایتالیا، چهارشنبه ها روزدانشجو شناخته میشود و دانشجویان از تخفیفاتی روی نیازهای ضروری خود برخوردارند مانند ۲۰ درصد خرید مواد غذایی، ورود رایگان یا ارزان تر به موزه ها و نمایشگاه های هنری.

همچنین در این روز در یکی از خیابان های معروف دکه های مختلف برپا می شود، کافه ها با قیمت پایین تر سرویس می دهند و میزبان گردهمایی های مختلف می شوند. ا

ین روز در شهرهای دیگر مانند میلان متفاوت بوده و جمعه ها برگزار می شود با این تفاوت که تخفیف فروشگاه ها یا مناطق تفریحی بسیار کمتر دیده میشود و دانشجویان فقط با برگزاری جشن های داخل دانشگاه این روز را می شناسند.

علاوه بر روزهای دانشجویی مختص هر شهر، هفدهم نوامبر به عنوان روز فارغ التحصیلی تعطیل رسمی اعلام شده و دانشگاه ها به امور و جشن های مربوط به دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌پردازد.
از جمله فعالیت‌های دانشگاه و دانشجویان برای روز فارغ التحصیلی و روزهای دانشجویی هفتگی میتوان به برگزاری کنسرت های موسیقی، تئاتر، نمایشگاه های هنری و گرامی داشت نمرات برتر اشاره کرد.

علاوه بر این، دانشگاه های اروپایی به دلیل جمعیت زیاد دانشجویان بین المللی، هر هفته یک روز را به گردهمایی دانشجویان سراسر دنیا اختصاص میدهد.

از این طریق جوامع دانشجویی مختلف با فرهنگ ها و سنت های یکدیگر آشنا  می‌شوند و انتقال فرهنگ صورت می‌گیرد.

به طور کلی برخلاف ایران که روزدانشجو پیرو یک اتفاق تاریخی بزرگ شناخته می شود، در اروپا هر کشور و شهر تدابیر مختلفی را برای مهم دانستن دانشجویان و نقش آن ها در جامعه می اندیشند که در راستای سهولت زندگی و آمادگی بهتر برای مشارکت در ساخت آینده ی کشور است.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *