ده درصد زنان ایرانی پوکی استخوان دارند

ده درصد زنان ایرانی پوکی استخوان دارند

 

به گزارش زن و اجتماع دکتر “سید احمد رییس‌السادات” گفت: میزان ابتلا به پوکی استخوان بر حسب سن متفاوت است؛ با بالا رفتن سن چه در زنان و چه در مردان، فراوانی پوکی استخوان بیشتر می‌شود. بیش از 10 درصد زنان و 30 درصد زنان بالای 50 تا 55 ساله ایرانی پوکی استخوان دارند و این بیماری در سن یائسگی بیشتر می‌شود.

وی بیان کرد: پوکی استخوان از مهم‌ترین بیماری‌های دوران سالمندی و شایع‌ترین بیماری متابولیک استخوان است. در این بیماری تراکم استخوان‌ها کاهش و احتمال شکستگی در آن‌ها افزایش می‌یابد.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با تقسیم پوکی استخوان به دو نوع اولیه و ثانویه گفت: پوکی استخوان اولیه با افزایش سن، یائسگی و عادات مربوط به شیوه زندگی مانند سیگار، الکل، رژیم غذایی غلط و فعالیت فیزیکی ناکافی ایجاد می‌شود. پوکی استخوان ثانویه نیز بر اثر بیماری‌های مختلف مانند دیابت، تیروئید، کاهش هورمون‌های رشد، برخی سرطان‌ها یا استفاده از دارو از جمله داروهای کورتونی و ضدتشنجی، داروهای مورد استفاده در درمان بیمارهای تیروئیدی و غیره به‌وجود می‌آید.

رییس‌السادات در پایان خاطرنشان کرد: ایران در بین کشورهای جهان در زمینه ابتلا به پوکی استخوان در جایگاه متوسطی قرار دارد. نسبت به کشورهایی که سیاه‌پوست هستند، پوکی استخوان در ایران شایع‌تر است، اما نسبت به کشورهایی که سفیدپوست‌تر هستند و تغذیه‌شان از ما بدتر است، وضعیت مطلوب‌تری داریم.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *