حدیث طالبی‌زاده، راننده جوان کرمانی: زنان را دست کم نگیــــرید

حدیث طالبی‌زاده، راننده جوان کرمانی:

زنان را دست کم نگیــــرید

 

خانم حدیث طالبی‌زاده به عنوان راننده ون، تجربه کار مردانه در محیط مردانه را دارد. او بارها طعمه تبعیض جنسیتی را چشیده اما هرگز از علاقه خود کوتاه نیامده است. او در این مصاحبه به ما می گوید چگونه با این تبعیض ها مواجه شده است و چگونه توانسته است در چنین محیطی موفق باشد. وی از سال 96 رانندگی را به عنوان شغل برگزیده است

لطفا خودتان را معرفی کنید.

حدیث طالبی‌زاده متولد 1377 متاهل هستم و یک فرزند دختر 4 ساله دارم.

چطور وارد این شغل شدید؟

از دوران کودکی به رانندگی علاقه داشتم و هر وقت کنار پدرم مینشستم حرکات رانندگی او را تقلید می‌کردم.

خاطره‌ای از آن زمان به یاد دارید؟

تفریح دوران نوجوانی من موتور سوارری بود بارها اتفاق افتاد که بدون اطلاع پدر، موتور او را بر میداشتم. یک پارک نزدیک منزلمان بود به همراه یکی از دوستانم که هم محله ای ما بود معمولا در آن پارک موتور سواری می‌کردیم.
بیشترین خاطرات نوجوانی من خاطراتی از این موتورسواری هاست.

این یک علاقه بود یا یک هیجان نوجوانی؟

صد درصد علاقه بود چون اگر صرفا یک هیجان بود باید بعد از مدتی تمام میشد. اما علاقه و اشتیاق من به رانندگی هر روز بیشتر میشود. برنامه ریزی های آینده من تمام با رانندگی عجین شده است. من از شغلم لذت میبرم تا جایی که روز قبل از زایمان کار می کردم و هیچ مشکلی نداشتم.
در حال حاضر به کار مش

غول هستید؟

در حال حاضر سرویس کارکنان کارخانه آهک، واقع در جاده رفسنجان هستم و در کنار آن با تورهای گردشگری داخل استان هم همکاری میکنم.

 

مکان‌های گردشگری معمولا جاده‌های کوهستانی و گردنه‌دار هستند، مشکلی با این نوع رانندگی ندارید؟

من به شدت به رانندگی علاقه دارم جاده برایم مهم نیست طی این سال‌ها تجربه های متفاوتی به دست آورده‌ام و همیشه مشتاقم تا تجربه رانندگی در جاده‌ها و مسیرهای جدید را داشته باشم.

خانواده چه واکنشی به این انتخاب شما داشتند؟

پدرم با دیدن علاقه من سعی داشت تا این علاقه را مدیریت کند. در مکان های خلوت و تحت نظارت او رانندگی میکردم. علاقه ام به رانندگی بعد از ازدواج کم نشد.
همسرم هم همیشه نقش حمایتگری داشت حتی زمانیکه علاقه من به رانندگی را دید، پیشنهاد داد تا به عنوان سرویس مدارس مشغول به کار شوم. در اوایل ازدواج خودروی پی‌کی داشتیم از همین راه کم‌کم ماشین را به پژو پارس و سپس آنرا به ون ارتقا دادم.
برای گرفتن گواهینامه پایه دو باید شرایطی را داشته باشید مهمترین ان باید شرط سنی بود. به محض اینکه به سن قانونی رسیدم برای آن اقدام کردم و ماشین را فروختم تا بتوانم ون بخرم.

واکنش همسراتان چه بود؟

قبلا هم گفتم از طرف همسرم حمایت میشدم اما زمانیکه تصمیم به خرید ون گرفتم، همسرم کمی دچار تردید شد، دلیل آن هم جو نامناسب حاکم بر جامعه بود که رانندگی برای اتومبیل های نیمه سنگین را مناسب خانم ها نمی‌دانند. اما چون از علاقه من به رانندگی و رویاهایم خبر داشت مخالفتی با آن نکرد.

 

برنامه بعدی تان چیست؟

علاقه من رانندگی با اتوبوس‌های مسافربری است. و به محض اینکه شرایط سنی ام اجازه بدهد حتما برای گرفتن گواهینامه اقدام خواهم کرد. باید حدود یک سالی صبر کنم در این مدت در حال برنامه ریزی برای گرفتن ماشین بزرگتر هستم.

شما در زمان خودتان ساختار شکن بودید آیا دخترتان اجازه این کار را دارد؟

وقتی کسی به کاری علاقه داشته باشد هیچ نیرویی نمیتواند جلوی آنرا بگیرد. از طرفی من حمایت خانواده مخصوصا پدرم را داشتم. قطعا مانند پدرم نقش حمایتگری را برای دخترم ایفا خواهم کرد و به عنوان مادر او را راهنمایی خواهم کرد. مثل هر مادر دیگر دوست دارم فرزندم شرایط بهتری از من را تجربه کند پس هرگز مانع او نخواهم شد.

باز خورد مسافران وقتی متوجه می‌شوند که راننده خانم است با شما چطور است؟ در سال‌های پیش چطور بود؟

رانندگی خانم‌ها برای خودروهای سواری یک امر کاملا طبیعی و به قول معرف جا افتاده است. اما این مسئله برای خودروهای نیمه سنگین کمی متفاوت هست. در خیابان بارها پیش امده که سنگینی نگاه رانندگان مرد را حس کنم. اما این تعداد خیلی سریع در حال کاهش است. در مورد گردشگران نیز هرگز شاهد موردی نبودم. حتی توسط بسیاری نیز مورد تشویق قرار گرفته ام.در کل جامعه به سمتی می‌رود که حداقل مشاغل به جنسیت خاصی تعلق نداشته باشد. معیار انتخاب شغل توسط افراد توانایی آنهاست نه جنسیت آنها.

آیا تا کنون بواسطه جنسیت تان احساس کردید در محیط کار مورد تبعیض قرار گرفته اید؟

قطعا همین طور است. من الان مدتی است که با کارخانه آهک واقع در جاده رفسنجان همکاری میکنم. اما کارخانجاتی بودند که تنها به دلیل اینکه من زن بودم حاضر به همکاری با من نشدند.

برای دخترانی که به شغل شما علاقه دارند چه سخنی دارید؟

برای این کار باید روحیه قوی داشته باشید. اگر صرفا به رانندگی علاقه دارید نمیتوانید در این شغل دوام بیاورید، هنوز شاهد متلک پرانی در سطح شهر به واسطه شغلم هستم، نباید برخورد دیگران برایتان مهم باشد. از طرفی رانندگی در جاده چالش‌های خاص خود را دارد.
مسولیت جان چند نفر به عهده شماست، اگر کوچکترین صدمه ای به این افراد وارد شود، شما در قبال چندین خانواده مسئول خواهید بود. در این شغل علاوه به داشتن مهارت های رانندگی در جاده‌های مختلف با شرایط اب و هوایی مختلف، باید با مکانیک خودرو نیز آشنا باشید. اگر خودروی شما در جاده ماشین دچار نقص فنی شد، باید بتوانید عیب یابی کنید و بهترین تصمیم را برای رساندن مسافران به مقصد بگیرید. البته اگر علاقه داشته باشید تمام این چالش هار ا خواهید پذیرفت.

سخن پایانی

خداوند عالم زن و مرد را همسان آفریده است. تفاوت های زن و مرد باعث برتری جنسیتی به جنسیت دیگر نمیشود. دختران اعتماد به نفس پایین تری دارند، چون از کودکی در بسیاری از موارد به واسطه دختر بودنشان منع شده اند. اما زنان ثابت کرده اند در هر حیطه ای که وارد شده اند اگر بخواهند موفقترین خواهند بود. زنان گاهی خود را ضعیف نشان میدهند تا مردشان احساس قوی بودن داشته باشد. زمانیکه زنان کنار میکشند مردان تازه متوجه میشوند. زنان را دست کم نگیرید.
کاش همه مردان نگاه جنسیت زده خود را کاهش دهند، بسیاری از زنان به علت همین نگاه جنسیت زده، رویاها و علاقه خود را رها کرده‌اند.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *