500 روز زیر زمین

500 روز زیر زمین

یک ورزشکار اسپانیایی با موفقیت به چالش ۵۰۰ روز زندگی در غاری در عمق ۷۰ متری زمین پایان داد. این زن ۵۰ ساله که در سن ۴۸ سالگی پا به غاری در نزدیکی شهر گرانادا در جنوب اسپانیا گذاشته بود در درون این غار حداقل تماس ممکن را با دنیای بیرون داشت. بئاتریس فلامینی پس از خروج از غار به دلیل اینکه به نور خورشید عادت نداشت مجبور به استفاده از عینک آفتابی شد.

به گفته گروهی که مسئول پشتیبانی از بئاتریس فلامینی در دوره زندگی زیرزمینی او بود این زن ۵۰ ساله رکورد جهانی دوره زندگی در غار تحت نظر دانشمندان را شکست. اعضای این گروه علمی و پزشکی در بیرون از غار وضعیت روانی و ساعت زیستی (ریتم شبانه‌روزی) بئاتریس فلامینی را زیر نظر داشتند. این زن اسپانیایی پس از خروج از غار گفت که زمان برایش در عمق ۷۰ متری زمین سریع گذشت و انتظار نداشت که اعضای گروه پشتیبانی به این سرعت او را از پایان بازه زمانی ۵۰۰ روزه مطلع کنند.

بئاتریس فلامینی این چالش را روز ۲۰ نوامبر سال ۲۰۲۱ یعنی پیش از لغو دستور استفاده اجباری از ماسک به دلیل همه‌گیری کرونا در اسپانیا آغاز کرد. این زن میانسال با حرکات ورزشی، نقاشی، طراحی و بافندگی ۵۰۰ روز گذشته را سپری کرد. او همچنین در این مدت ۶۰ کتاب خوانده است. بئاتریس فلامینی می‌گوید از روز شصت و پنجم دیگر توجهی به گذر روزها نداشت و درک خود از گذر زمان را از دست داد.

او به جمع خبرنگارانی که برای خروج او از غار جمع شده بودند گفت که یک سال و نیم است که دوش نگرفته است و دلش می خواهد اول دوش بگیرد و پس از آن به سوالات آنها جواب دهد.
رسانه های اسپانیایی گفتند که فلامینی، رکورد جدیدی را ثبت کرده، اما این ادعا تایید نشد. خبرگزاری دولتی اسپانیا اِفه بعداً گزارش داد که خانم فلامینی گفته است که او مجبور بوده پس از حدود ۳۰۰ روز به طور موقت این چالش را متوقف کند و به دلیل یک مشکل فنی، غار را به مدت هشت روز ترک کند.

افه گفت که او هشت روز را در یک چادر گذراند، اما قبل از اینکه مشکل برطرف شد، با کسی تماسی نداشت. با توجه به اینکه ۵۰۹ روز بین ۱۴ آوریل و روز شروع پروژه وجود دارد، به نظر می رسد که او حداقل ۵۰۰ روز را در غار زیرزمین با وقفه ۸ روزه سپری کرده است.
این ورزشکار اسپانیایی تجربه بریدن از دنیا را «یگانه و شگرف» توصیف کرد و توضیح داد که درواقع دوست نداشته که از غار خارج شود.

چالش خانم فلامینی بخشی از پروژه‌ای به نام Timecave بود که برای مطالعه اینکه چگونه فردی برای مدت طولانی به تنهایی می تواند زیر زمین زندگی کند صورت گرفته بود.
خبرگزاری دولتی اسپانیا افه گفت که او از دو دوربین برای مستندسازی تجربیات خود استفاده کرده و فیلم ها را در یک نقطه در غار برای تبادل قرار می داده است. گروهی از روانشناسان، محققان، غارشناسان و مربیان بدنی ویدیوهای ضبط شده را مطالعه می کردند، اما هیچ تماس مستقیمی با او نداشتند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی بعداً، خانم فلامینی گفت که احساس می‌کند هنوز در همان روزی که در سال ۲۰۲۱ زیر زمین رفته، زندگی می‌کند و نمی‌داند از آن زمان در جهان چه گذشته است.
وقتی بئاتریس به غار زیر زمینی رفت، روسیه هنوز به اوکراین حمله نکره بود و جهان هنوز درگیر کرونا بود.

او گفت که بدون هیچ حسی از زمان، پس از شمردن ۶۰ روز، تلاش برای شمارش روزها را متوقف کرده است و گمان می کرد که حدود ۱۶۰ یا ۱۷۰ روز در غار بوده است.
او به دلیل تپق زدنش در پاسخ به سؤالات عذرخواهی کرد و گفت: «من یک سال و نیم صحبت نکرده ام و برایم سخت است».

خانم فلامینی با اشاره به اینکه افراد حاضر در کنفرانس خبری ظاهراً برای محافظت از او در برابر عفونت‌ها، ماسک‌ به صورت زده بودند، به شوخی گفت که این باعث می‌شود احساس کند هنوز در اوج همه‌گیری کروناست.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *