یوگانیدرا

یوگانیدرا یا هنر وانهادگی چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

مدیتیشن  یوگانیدرا یا هنر وانهادگی

قدمت یوگا رابه زمان‌های بسیار دور حدود 10 هزار سال پیش نسبت میدهند. گواه این امر اسناد موجود در تاریخ است که نشان میدهد ایرانیان هرگز بت‌پرستی نکرده‌اند و قبل از اسلام به یکتا پرستی آسمان،خورشید و دیگر منابع طبیعی و یکتا مشغول بوده‌اند . حرکات مربوط به نیایش اغلب زیر نور ماه و خورشید و کسب انرژی از آنها انجام میشد. به دلیل عدم وجود الگوی مدون برای ارامش جسم و ذهن ،در زمان  میترائیسم  یا همان  مِهرپرستی، از حرکات حیوانات برای تمرینات یوگا  الگو برداری میشد. چنانچه امروزه نیز بسیاری از این حرکات با نام حیوانات نامگذاری شده اند.

در اکثر موارد بعد از انجام چند حرکت الگوبرداری شده ,احساس آرامش و راحتی را احساس میشد و بعد مدتی به این حقیقت دست یافتند که با انجام این حرکات خواب راحت تری را تجربه میکنند. در حقیقت یوگا، همان احساس نیاز به ارامش است.
امروزه کاملا ثابت شده است که هرگاه انسان هر نوع از تمرینات تمرکزی و آرامشی را انجام دهد تدریجا وارد مرحله‌ای از توجه به درون میشود. در واقع سعی میشود آگاهی درونی از آگاهی بیرونی بدست آید.

به کمک  یوگانیدرا  احساس های مختلفی در بدن ایجاد میشود که باعث رهاسازی  مراکز انرژی میشود. یوگانیدرا به طور شگفت‌انگیزی بر انبساط‌های روحی و فیزیکی  ذهنی موثر است.
 به عبارت دیگر  یوگانیدرا با انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی باعث تغیر در امواج مغزی‌ای  میشود که تنش های عاطفی را آزاد و به ماهیچه ها مجال استراحت  میدهد.  هنگامیکه دچار استرس ها و تنش های جسمی و روحی هستیم در واقع بدن ما دچار عدم تعادل فیزیولوژیکی است. بنابراین با تمرین یوگانیدرا که روش رهایی از تنش‌ها است؛ به آرامش کلی جسم و روان دست میابیم. هنگامیکه توانستیم ذهن و بدن و روح را همزمان به آرامش برسانیم به قوه ادراک ساکن شخصیتی اجازه تجلی میدهیم و ذخیره شخصیتمان را تحت کنترل در میآوریم. در این حالت است که میتوانیم  تجربه زندگی شادتر و سرشار از رضایتی را به خود هدیه دهیم. 

هنگامی که یوگا نیدرا را شروع می کنید، مغز شما به طور کلی در حالت فعال امواج بتا قرار می گیرد

سپس تمرین مراقبه شما را به حالت آلفا می برد، فرکانس امواج مغزی که فکر خودآگاه را با ضمیر ناخودآگاه پیوند می دهد.

 در حقیقت یوگانیدرا به معنی خواب آگاهانه است  که با تلاش برای پاکسازی ذهن به بالا رفتن تمرکز کمک شایانی میکند و تمیرنات آن برای هر سنی از کودکان تا سالمندان قابل اجرا است.
طبق تحقیقات انجام شده روی افرادی که تمرینات یوگانیدرا را به طور مستمر انجام میدهد، مشخص شده تمرینات یوگانیدرا علاوه بر کاهش استرس و اضطراب، در کاهش دردهای مزمن و درمان تروما نیز موثر است.
اخیراً یوگا نیدرا در بیماران مبتلا به اختلالات قاعدگی، اختلال استرس پس از سانحه، دیابت، اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار گرفته است.
لازم به ذکر است افراد مختلف تجربیات مختلفی از یوگانیدرا را ذکر کرده‌اند.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *