گل و گیاه و تاثیر آن بر زندگی

روز گل و گیاه

خرداد ماه برای دوست داران محیط زیست رنگی متفاوت دارد.اول خرداد روز جهانی تنوع زیستی ، 15خرداد روز جهانی محیط زیست، 25 خرداد روز گل و 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی است.

 همانطور که گفته شد 25 خرداد ماه، روز ملی «گل» در کشور نامگذاری شده است.روزگاری نه چندان دور، گل و گلدان ها در حیاط خانه جایی امن برای زیستن داشتند و حتی در حافظه زیستی خود روزهایی را به یاد نمی آوردند که بدینسان بی اهمیت شوند و گل های مصنوعی ، پلاستیکی، چینی و … مأمن امن آنها را بدزد.

 روزگاری، قبل از آنکه سرگرمی و دل مشغولی پدران ما تلویزیون شود، زندگی همه آنها به گل و گلدان های شمعدانی گره خورده بود و آب دادن و حفاظت و چیدن برگ های زرد، روزهای خوش و ناخوش آنها بود.دهان گود گلدان را خاک کردن ، قلمه زدن و دیدن ریشه دوانی و قوت گرفتن ساقه ها و انتظار نشستن برای بهار و فصل روییدن گل و بعد از ظهر تلخ پایان عمر گل را دیدن ، بخشی از زندگی آرام پدران ما بود، و این رسمی بود که به ما منتقل نشد!

گل در نگاه نخست

ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیباى طبیعى، راهى ساده، ولى مهم، جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمى است. کاشتن گل و گیاه و یا دریافت هدایایى مانند گل می ‏تواند بیش از هر چیز شادى و طراوت را به انسان هدیه دهد.پژوهش‏ها نشان می ‏دهد خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به طور کلى نگاه کردن به گل، باعث برانگیخته شدن احساس شادى، آرامش و طراوت، مثبت‏ اندیشى و دورى از غم و اندوه می‏ شود.

اندیشه‏ ورى گفته است: «نکته جالب ‏توجه درباره نقش گل در سلامت روحى و روانى افراد آن است که فرد، با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیباى آن مى‏تواند حالت روحى نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعى باز گرداند؛ در واقع گل عاملى جهت تعدیل رفتار در طول شبانه‏روز است و هر بار نگاه کردن به گل، عاملى براى ایجاد یک اتصال عصبى مثبت در مغز است». آیا می دانید که سرانه مصرف گل در ایران کمتر از 10 شاخه است؛ در صورتى که این رقم در هلند به 150 شاخه مى‏رسد؟ در سال 84 ، در مجموع حدود 15 میلیارد شاخه گل بریده، 120 میلیون گیاه گلدان و 800 میلیون گیاه بوته‏اى تولید شده است که در مقایسه با مساحت 4500 هکتارى سطح زیر کشت گل‏ها و گیاهان زینتى، رقم بسیار کمى است. این امر، نشانه آن است که مسئولین، باید توجه بیشترى به این امر داشته باشند. پس رواست که تنها به روز 25 خرداد بسنده نکنیم و همه روزهامان، روز گل و گیاه باشد.

اکوسیستم بر اساس تعادل است؛ تعادلی بین جانور و گیاه. بر اساس طبقه بندی ها، انسان ها هم جزئی از جانواران هستند و چه تعادل نامبارکی بین این جانوار و گیاهان شکل گرفته است.

حضور گل و گیاه در فضای مسکونی بستر بسیار مناسبی برای آرامش روح و روان انسان ایجاد می کند و همه روان شناسان به تاثیر روانی گل بر انسان تاکید کرده اند. تصور کنید اگر در شهرمان گل و گیاهی وجود نداشت، قطعا شهر و ساکنان آن هر دم مرگ را به چشم می دیدند. شهر به عنوان یک موجود زنده نیز به تناسب و تعادل نیاز دارد. کاهش حجم گل و گیاه در شهر به تعادل اکوسیستم شهری آسیب می زند، همان طور که بسیاری از پرندگان از تهران گریخته اند یا فقط در ساعاتی خاص دیده می شوند.

 اقتصاد و گل و گیاه

وقتى شما براى زیبایى خانه، گل و گلدان می‏خرید، افزون بر زیبایى خانه، معامله‏اى اقتصادى انجام داده‏ اید و مبلغى را در چرخه اقتصاد کشور انداخته‏ اید.

می‏توان با پرورش دادن گل‏هاى زیبا، آنها را به خارج از کشور صادر کرد. این کار به اقتصاد جامعه هم کمک می‏کند. با افزایش اشتغال در جامعه و به راه افتادن چرخه اقتصادى و در واقع رونق اقتصادى، از دغدغه‏ هاى معیشتى مردم هم کاسته خواهد شد.

امروز روز گل است و کوتاه چون عمر گل. امروز را از دست ندهید و فضای خانه و محل کار خود را با گیاهان تلطیف کنید. به اطراف خود نگاه کنید و همه گل های مصنوعی خود را دور بریزید و گلهای طبیعی را جایگزین کنید.

لینک نشریه در وب سایت تیتر http://www.teetr.ir/newspaper/zanoejtema

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *