چُغوکِ اُوْچِکو

چُغوکِ اُوْچِکو

“چُغوکِ اُوْچِکو” مجموعه‌ای از دوبیتی‌های حمید نیک‌نفس، شاعر و طنزپرداز کرمانی ا‌ست که پاییز سال قبل از سوی «نشر نون» منتشر شد و مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفت. چاپ دوم این کتاب به‌تازگی منتشر شده است. نیک‌نفس سعی کرده با خلق این دوبیتی‌ها، کلمات و عبارت‌های فراموش‌شده و یا کم‌تر استفاده‌شده‌ی گویش کرمانی را یادآوری کند و همین است که بازخوانی این واژه‌ها حس خوبی به هر کرمانی می‌دهد.

دوبیتی قالبی‌ است که از آن معمولاً برای سرایش شروه و اشعار محلی استفاده می‌شود و نیک‌نفس با بهره‌گیری از این قالب و حتی گاهی تضمین اشعار بیش‌تر معروف، سعی کرده لب‌خندی بر گوشه‌ی لب خواننده بنشاند. بخشی از این کتاب نیز با استفاده از ضرب‌المثل‌های کرمانی و با محوریت آن سروده شده است.

از حمید نیک‌نفس پیش از این، مجموعه‌ی پژوهشی طنز «از خواجو تا…» و هم‌چنین مجموعه‌شعر کوتاه «ساعت کلاغ» منتشر شده است که این مجموعه‌شعر نیز با استقبال خوبی مواجه شده است.

چاپ دوم «چُغوکِ اُوْچِکو» در 76 صفحه و با تیراژ 1000 نسخه، از سوی «نشر نون» منتشر شده است که علاقه مندان می توانند این مجموعه را از کتابفروشی های سطح شهر و با قیمت 7 هزار تومان خریداری نمایند.

چند دوبیتی از این مجموعه:

سرِ کاری و کردی کول و ناکول1

به دوشت کُندلو2 و چوق3 و کشکول

تویی چون کاربافو4 یا کراجیک5

همیشه دست و کاچیل6 تو مشغول

*

نشستی رو دِرخ7 چون اسپریچو8

به دندونت گرفتی کُرکُریچو9

کباری10 دارم و چوبش زَ پسته

اولنگون11 می‌شوی گاهی وَر ای چو

1-کول و ناکول: کار زورکی   2-کُندلو: تکه‌چوب 3-چوق: چوب 4 -کاربافو: عنکبوت 5 -کراجیک:
زاغ 6 -کاچیل: انگشت کوچک دست 7 -درخ: درخت 8 -اسپریچو: پرستو 9 -کُرکُریچو: خرده‌های نان خشک
10-کبار یا کوار: آلونک‌های حصیری  11-اولنگون: آویزان

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *