پزشکی

پزشکی علاقه نداشته باشید در آن دوام نمی‌آورید

پزشکی یکی از مشاغل پر طرفدار در ایران شناخته میشود.
اول شهریور ماه به عنوان روز پزشک در تقویم کشورمان ثبت شده است.
این رشته که یکی رشته های محبوب در میان رشته های دانشگاهی است که در سال های اخیر بیشترین جامعه آماری در کنکور را به خود اختصاص داده است.
دکتر شهرزاد سبزواری پزشک متخصصی که در حال سپری کردن دوران طرح خود در یک منطقه محروم است؛ از چالش های طبابت در مناطق محروم و انگیزه خود برای ماندن در این منطقه برای خوانندگان نشریه زن و اجتماع سخن گفته است.


لطفا خودتان را معرفی کنید
شهرزاد سبز‌واری هستم متولد سال 1366 در حال حاضر به عنوان متخصص حلق و گوش بینی و جراح سر‌وگردن در شهرستان کهنوج خدمت میکنم.


چرا رشته پزشکی را انتخاب کردید؟
از ابتدا به پزشکی علاقه داشتم، و از زمانیکه خودم شناختم هدفم پزشکی بود و به سایر رشته‌ها فکر نمیکردم. تماس مستقیم با بیمار را دوست داشتم و اینکه درمانگر باشی برایم لذت بخش بود.


طرح خود را کجا سپری کردید؟
طرح عمومی‌ام را در منطقه خواجه عسگر بم گذراندم و درحال مشغول سپری کردن دوران طرح تخصصی در شهرستان کهنوج هستم.


به عنوان تجربه شخصی سپری کردن دوره‌ی طرح در مناطق کمتر برخوردار چه مزایا و معایبی دارد؟
خدمت در مناطق محروم کار آسانی نیست، اما وجود یک پزشک در کاهش درد بیماری برای بیمار بسیار کمک کننده است. وجود یک پزشک باعث میشود در بسیاری از موارد نیاز سفر به شهرستان های اطراف مرتفع شود علاوه بر این وجود یک پزشک مخصوصا یک متخصص در بالا رفتن استاندارهای بهداشتی و درمانی این مناطق کاملا محسوس است.

حضور خود را در شهرستان کهنوج چطور ارزیابی میکنید؟
من تنها متخصص گوش و حلق و بینی در این منطقه هستم؛احساس میکنم حضورم در این منطقه ضروریست.
نه تنها کهنوج بلکه در منطقه پنج گنج که شامل رودبار،قلعه گنج،منوجان و فاریاب میشود هیچ پزشک متخصص گوش و حلق بینی وجود ندارد.


_ با حضور شما در این منطقه ساکنین از چه خدماتی بهرمند شده اند؟
پیش از این هر مشکلی در زمینه حلق گوش و بینی بوجود میامد مثل ورود جسم خارجی به گوش ، ساکنین را مجبور به سفر به شهرستان های تابعه میکرد اما در حال حاضر تمام جراحی های مربوط به گوش و حلق بینی شامل درمان های سینوزیت،انحراف بینی، جراحی های گوش و زیبایی بینی در همین منطقه انجام میشود.


-قصد ترک این شهر و دایر کردن مطب در شهرهای بزرگتر را ندارید؟
در حال حاضر به دلیل مهمان نوازی, نجابت و لطف مردمان این منطقه و نبود پزشک متخصص تصمیمی در این باره ندارم . علاوه بر این با توجه به اینکه مجردم و تنها در این شهر زندگی میکنم تمام وقت خود را صرف بیمارانم کرده ام و تمام دغدغه من بیمارانم شده است و تمایلی به ترک این شهر ندارم.

طبق تجربه شخصی بیماران با پزشک خانم راحتتر هستند یا پزشک اقا؟
طبق تخصصم بیشتر در زمینه جراحی مخصوصا جراحی زیبایی کار میکنم بسیاری از مراجعه کنندها عنوان میکنند که با جراح خانم راحترند و از طرفی به خانم ها بابت ظرافت کار اعتماد بیشتری دارند. با توجه به تجربه شخصی و جدا از مسئله جراحی؛ بسیاری از افراد مخصوصا بانوان تمایل دارند توسط پزشک خانم ویزیت شوند.


تا کنون بیمار خود را به پزشک دیگری ارجاع داده اید؟
در زمان پزشک عمومی که بسیار پیش می‌آمد چون من به عنوان پزشک خانواده کار میکردم و در بسیاری از موارد نیاز به ارجاع به پزشک متخصص بود. در حال حاضر هم که به عنوان پزشک متخصص کار میکنم؛ در مواردی که طبق شواهد و با توجه به معاینات انجام شده ، مشخص میشود که علت بیماری مربوط به تخصص دیگری است که حتما باید بیمار را به پزشک متخصص همان بیماری ارجاع داده میشود.


اولویت دارترین معضل پزشکی بهداشتی در جامعه امروز ما چیست؟
حوزه بهداشت و درمان از حساسیت بالا و اهمیت بسزایی برخوردار است و کمترین کم توجهی به آن عواقب خطرناکی به همراه دارد مثلا در منطقه ای که من خدمت میکنم، تعداد پرسنل نسبت به جمعیت با استاندارها فاصله دارد اما خداروشکر نسبت به سال های اولی که امده بودم شرایط بهتر شده است.


سخترین و لذت بخش ترین لحظه زندگی یک پزشک به نظر شما کدام لحظه است؟
دیدن رنج مردم بسیار سخت است مخصوصا زمانیکه شما پزشک باشید و با دانش خود امکان کاهش درد و رنج بیماری را داشته باشید. زمانیکه بیمار با خوشحالی بعد از جراحی از نتیجه عمل رضایت دارد برایم بسیار لذت بخش است.
از طرفی به عنوان تنها پزشک این مناطق؛ از اینکه با حضورم بسیاری از خدمات پزشکی در زمان مناسب در دسترس اهالی این مناطق قرار میگیرد احساس شعف میکنم.

به کسانی که قصد انتخاب رشته پزشکی را دارند چه نصیحتی دارید؟
اگر واقعا به پزشکی علاقه دارید این رشته را انتخاب کنید. رشته پزشکی از حساسیت بالایی برخوردار است و نیاز به دقت مضاعفی دارد. ساعات کاری زیاد، تماس مستقیم با بیمار، توانایی تصمیم گیری سریع در شرایط بحرانی از جمله مولفه های ضروری برای یک پزشک محسوب میشود.
اگر واقعا به این رشته علاقه نداشته باشید نمیتوانید در آن دوام بیاروید.

سخن پایانی
به عنوان یک پزشک از همه تقاضا میکنم نسبت به نشانه هایی که بدن از خود نشان میدهد بی تفاوت نباشند بسیاری از بیماری های مقاوم به درمان اگر در مراحله اولیه تشخیص داده شوند بسیاری راحتتر با هزینه کمتر و سریع تر درمان میشوند.
در ضمن از خانواده ام بخاطر تمام حمایت هایشان سپاسگزارم

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *