پروین ناصحی

پروین ناصحی ؛  رکوردار عمل جراحی در دوران دفاع مقدس

پروین ناصحی ؛  رکوردار عمل جراحی در دوران دفاع مقدس

 

شهیده « پروین ناصحی » اولین زن جراح عمومی ایران از جمله زنان مجاهدی است که مدارج علمی را طی کرده و با تخصص پزشکی خود شبانه‌روز یاری‌گر رزمندگان بوده است. بانویی که دوره رزیدنت جراحی را در خدمت مجروحین جبهه‌ها به سر برد و بعد از کسب درجه تخصص در رشته جراحی فرشته نجات رزمندگان شد.

پروین در روستای سرسبز کیلان در سال 1334به دنیا آمد؛ جایی در دامنه کوه دماوند. پدرش افسر ژاندارمری بود. با اینکه از نیروهای نظامی رژیم پهلوی به‌شمار می‌آمد اما اثری از خلق و خوی دیگر نظامیان وابسته به رژیم را نداشت.

 

ارادتش به حضرت امام‌رضا(ع) باعث شده بود فرزندانش را هم با همین روحیه تربیت کند. پروین بعد از گذراندن دوره دبیرستان در آزمون دانشگاه شرکت کرد و در رشته پزشکی قبول شد. او با توجه به موقعیت شغلی پدرش و اینکه دانشجوی ممتازی بود می‌توانست برای ادامه تحصیل به یکی از کشورهای اروپایی یا آمریکا برود اما ترجیح داد در کشورش بماند و در همین جا درس بخواند. پروین بعد از پایان دوره تخصص جراحی برای گذراندن دوره رزیدنتی به قم رفت و در آنجا ساکن شد.

پروین قم را فقط دوست نداشت؛ عاشقش بود. عاشق حضرت معصومه(س) و ارادت خاصه به حضرت امام زمان(عج) و مسجد جمکران. همین هم باعث شده بود پزشک جوان مرحله رزیدنتی خود را در قم بگذراند. هر هفته به قم می‌آمد و قبل از اینکه به بیمارستان برود و عمل جراحی انجام دهد خود را به حرم می‌رساند. سلامی می‌داد و برای کار روزانه آماده می‌شد.

شروع کار پروین مصادف شده بود با آغاز جنگ تحمیلی. او علاوه بر خدمت به مردم قم، همه توانش را برای مداوای رزمندگان به‌کار گرفت. یک پایش تهران بود و یک پایش قم. مسیر صفا و مروه‌ای که این دکتر جوان برای رضای خدا پیدا کرده بود.

گاهی او را در بیمارستان آیت‌الله طالقانی پیدا می‌کردند و گاهی در بیمارستان لقمان. بعضی اوقات هم در بیمارستان شهید لبافی‌نژاد. هر چه بود این بانوی جوان یک لحظه از زندگی‌اش را صرف خود نمی‌کرد و همه حواسش به این بود که مبادا مجروحی نیاز به مداوا داشته باشد و او از این موضوع غافل مانده باشد.

حضور مداوم دکتر ناصحی در بیمارستان‌های تهران و قم و عمل جراحی‌های متعداد باعث شد این بانو رکورددار جراحی‌های عمومی در زمان جنگ باشد.

او تا روزهای آخر جنگ همچنان در تکاپو بود. تا اینکه در تاریخ 21تیرماه سال 67درست چند روز مانده به پذیرش قطعنامه 598حین ماموریت بر اثر سانحه رانندگی و انفجار خودرو به شهادت رسید. او در آن لحظه باردار بود و با رفتنش داغی بزرگ بر دل جامعه پزشکی گذاشت. دکتر پروین ناصحی کارنامه درخشانی از تلاش و فعالیت پزشکی خود به یادگار گذاشته است. جراح نمونه بیمارستان‌های قم و جراح افتخاری طرح انصارالمجاهدین و مهم‌تر از همه نخستین بانوی متخصص جراحی ازجمله عناوینی است که جامعه پزشکی به این بانو اختصاص داده است.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *