نگهداری از پته

پته؛بایدها و نبایدهای نگهداری

یکی از رودوزیها و صنایع دستی اصیل کرمان، پته است.لغت ” پته ”  بر گرفته از واژه “پُت” به معنی پشم و کرک است. در واقع عریض یا شال پته ازپارچه پشمی تهیه می‌شود و توسط طراحان بر روی آن طرح و نقش زده میشود.هرکدام از طرح های روی پته  نمادی از زندگی و طبیعت است، نقش و نگاره های پته از دیر زمان برگرفته از درد و رنج و ‌شادی و پندار و بینش زنان و دختران کرمانی و طبیعت زیبای خالق هستی  بوده است.

گرچه هر اثر و هنری در گذر زمان دستخو‌ش تغییر و تحولاتی می‌شود اما به همت بسیاری از اساتید و مربیان کار بلد این اثر همچنان در اصالت خود باقی مانده است.

پته در بازار کنونی در رنگهای متنوع به صورت گیاهی و شیمیایی موجود است و با نخ های گیاهی و شیمیایی با درجه مختلف موجود است.
در خانه اکثر کرمانی ها این هنر دیده میشود و از دیر باز پته جزء جدایی ناپذیر جهیزیه دختران کرمانی بوده است که به دلیل زیبایی و ماندگاری آن محبوبیت ویژه ای در میان دیگران استان‌ها نیز پیدا کرده است.با توجه به ارزش و ماندگاری بالا پته با دانستن نکاتی میتوان پته مرغوبتری تهیه کرد.
ارزش‌گزاری بر روی پته بر اساس جنس شال،جنس نخ،سایز اثر و نقش انجام میشود اما مهمترین مولفه در ارزش یک پته نوع دوخت آن است.
شناخت و کیفیت هرکدام از موارد ذکر شده نیازمند دانستن نکاتی است که ما شما در یافتن آنها کمک خواهیم کرد.
برای مثال در زمان خرید شال یا نخ میتوان گوشه ای از ان را با فندک یا شمع سوزاند و در صورت پشمی بودن سریع خاموش خواهد شد و بوی خاصی شبیه به موی سوخته دارد. شال با کیفیت باید پشمی با بابافتی لطیف و تراکم بالایی داشته باشد.
در شماره‌های بعد شما را با دیگر مولفه های موثر در یک پته با کیفیت اشنا میکنیم.
آرامش عرفانی
@erfani.aramesh.restoration

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *