بازی و ورزش

ورزش و بازی بهترین روش برای استعدادیابی ورزشی

سحر عبدالهی مربی “ورزش و بازی” :

شروع ورزش از کودکی سرمایه گذاری روی سلامت فرد است

 

آغاز ورزش در کودکی علاوه بر تاثیر مستقیم بر سلامت جسم، باعث بهبود وضعیت روحی کودک از لحاظ افسردگی، استرس و اضطراب میشود. به طور کلی فعالیت بدنی یکی از راهکارهای مبارزه با هیجانات روحی است، اما متاسفانه اکثر خانواده ها به منظور آرام کردن محیط منزل با در اختیار قراردادن موبایل یا دیگر وسایل الکترونیکی و به طور غیر مستقیم کودکان را از انجام فعالیت های بدنی باز داشته و این امر سبب مشکلات بسیاری در بزرگسالی می شود.

انجام فعالیت های بدنی به صورت گروهی باعث تقویت اعتماد به نفس در کودک شده و زمینه ورود او به اجتماع را فراهم میکند. سحر عبدالهی کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی که در حال حاضر به صورت رسمی به عنوان مربی “بازی و ورزش” با کودکان زیر 8 سال کار میکند در مصاحبه ای اختصاصی با نشریه زن و اجتماع از اهمیت شروع ورزش از سنین پایین و تاثیر آن در بزرگسالی سخن گفته است.

لطفاً خودتان را معرفی کنید
سحر عبدالهی هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی ورزشی از سال 90 وارد حیطه تدریس و مربیگری شدم و از سال 93 کار با کودکان را شروع کردم.

چطور ورزش را به عنوان حرفه و شغل انتخاب فرمودید؟
مادرم معلم ورزش بود و من در یک محیط ورزشی رشد کردم. تمام خاطراتی که از کودکی در ذهن دارم مربوط به سالن های ورزشی است.

مشاهده افرادی که کارشان ورزش است و برخلاف اکثر افراد جامعه، با انرژی از محیط کار به خانه می آیند، برایم بسیار جذاب بود و تصمیم گرفتم تا من هم این راه را انتخاب کنم. در زمان کنکور علاوه بر تربیت بدنی در کنکور زبان نیز پذیرفته شدم اما به دلیل علاقه به ورزش؛ تربیت بدنی را برای تحصیل و کار انتخاب کردم.

لطفا “بازی و ورزش” را برای خوانندگان ما معرفی کنید
“بازی و ورزش” با تقویت مهارت های حرکتی پایه، باعث تقویت عضلات و مفاصل کودکان شده و سواد بدنی کودکان بالا می برد.
“بازی و ورزش” در حقیقت الفبای ورزش است . همانطور که برای آموزش هر زبانی ابتدا باید الفبا آن زبان را آموخت؛ بازی و ورزش نیز با آموزش صحیح حرکات پایه، الفبای ورزش محسوب میشود.
هرچه از سنین پایین تر ورزش را آغاز کنید سالمندی سالم¬تری هم از نظر جسمی و روحی خواهید داشت.

 

با توجه به اینکه شما به صورت تخصصی با کودکان کار میکنید از اهمیت ورزش برای کودکان برایمان بگویید
اگر افراد از کودکی به انجام فعالیت های ورزشی روی بیاورند، با بسیاری از مشکلات بزرگسالی و سالمندی رو¬¬به¬رو نخواهند شد. بسیاری از ناهنجاری¬های ظاهری در کودکان مانند پشت خمیده یا پاهای پرانتزی سریعتر شناسایی و اصلاح می شود در نتیجه از آسیب به سایر ارگان های بدن جلوگیری میشود. البته ورزش برای کودکان هم استاندار های خاص خود را دارد. ورزش تخصصی برای کودکان زیر 8 سال توصیه نمیشود.

سن طلایی برای آغاز ورزش در کودکان چند سالگی است؟
سن خاصی برای شروع ورزش وجود ندارد اما چنانچه شما کودک زیر 8 سال خود را به صورت اصولی با مهارت¬های حرکتی آشنا کنید؛ در 8 سالگی هر ورزشی را به صورت تخصصی آغاز کند، به دلیل آمادگی جسمانی قوی، شانس پیشرفت و قهرمانی برای کودک شما افزایش می یابد.

به عنوان یک متخصص که سالهای با بچه ها کار کرده است آیا تفاوتی برای دختران و پسران وجود دارد و آیا منع ورزش خاصی برای جنسیت خاصی وجود دارد؟
جنسیت در انتخاب ورزش تاثیرگذار نیست. تفاوت چندانی بین دختران و پسران وجود ندارد و نمیتوان فردی را صرفا به دلیل جنسیت از یک ورزش خاص منع کرد.

با توجه به اینکه مادرتان در انتخاب مسیر ورزشی شما نقش پررنگی داشته اند؛ آیا دختر شما نیز باید مسیر شما را ادامه دهد؟
متاسفانه با همه گیری کرونا، انجام ورزش در محیط باشگاه با مشکلاتی همراه بود. این امر باعث شده تا دخترم تجربه کودکی من در محیط ورزشی را نداشته باشد. اما وقتی شغلی وجود دارد که در عین کسب درآمد با سلامت جسم و روح همراه است، چه بهتر که در آنرا انتخاب کند. اما تصمیم نهایی را خودش خواهد گرفت و من به آن احترام میگذارم.

چه سخنی با والدین دارید؟
روی تغذیه و سلامت جسمی و روحی فرزندانتان وقت بذارید. انجام فعالیت های بدنی از سنین کودکی در حقیقت سرمایه گذاری روی سلامت فرزندانتان است.
هر آینده ای برای فرزندانتان متصور هستید، نیازمند یک جسم قوی و سالم است. با این دیدگاه و اهمیت دادن به نقش ورزش بزرگسالی سالمی را برای فرزندانتان فراهم کنید.

چه سخنی با بانوان دارید؟
در زندگی همه ما زمان هایی وجود دارد که ناراحت هستیم، اولین پیشنهاد برای زمان ناراحتی انجام فعالیت های ورزشی است زیرا با انجام ورزش اندورفین‌ در بدن شما ترشح میشود. این ماده مانند یک مورفین طبیعی در بدن عمل میکند و علاوه بر کاهش درد باعث احساس شادی و سرخوشی در بدن میشود، بنابراین اگر با ورزش ارتباط داشته باشید زندگی شاد تری خواهید داشت. اما اگر با ورزش ارتباط چندانی نداشته باشید در حقیقت خود را از این نعمت محروم کرده اید.علاوه بر آن انجام مرتب فعالیت های ورزشی باعث بالا رفتن اعتماد بنفس در افراد میشود.

میتوانید از طریق صفحه اینستاگرام با خانم عبدالهی در تماس باشید.
sahar.abdollahi@

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *