معلولان

معلولان دارای توانمندی های زیادی هستند

معلولان در کشور ما همواره مورد کم توجی قرار گرفته اند.

 12 آذر در تقویم به نام روز معلول نام گذاری شده است. این روز فرصتی است برای افزایش آگاهی و  تفکر در مورد مسائل مرتبط با معلولیت.

هدف از تعیین چنین روزی، درک و پذیرش افراد دارای معلولیت، افزایش اگاهی عمومی و تجلیل از دستاوردها و مشارکت های معلولان است.

نشریه زن و اجتماع در راستای رسالت خود، طی مصاحبه‌ای با جناب آقای احمد شفیعی معاونت توانبخشی بهزیستی استان کرمان به تشریح فعالیت ‌های انجام شده در این سازمان در  پرداخته است.

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چندسال به عنوان معاونت توانبخشی سازمان مشغول به کار هستید؟

اینجانب احمد شفیعی با مدرک  لیسانس فیزیوتراپی با 20 سال سابقه کار، نزدیک به 2 سال به عنوان معاون امور توانبخشی بهزیستی استان مشغول به کار هستم.

آیا آماری از تعداد معلولان استان کرمان در دسترس هست؟ و چه درصدی از این افراد تحت پوشش نهاد های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد هستند؟

ما آماری از کل افراد دارای معلولیت در سطح استان نداریم اما آمارها حکایت از این دارد که به طور معمولی 10الی 13درصد افراد یک جامعه دچار معلولیت هستند. ما فقط آمار افرادی که در بهزیستی استان تشکیل پرونده داده ودر سامانه ثبت شده اند وخدمات توانبخشی را دریافت می نمایند را داریم  که تعدادآنها 60000 نفر می باشد

 

لطفا کمی از اقدامات حمایتی که سازمان از افراد و خانواده های دارای فرد معلولیت انجام داده است بگویید

ارائه خدمات به منظور تسهیل روند زندگی همواره از الویت های سازمان بوده است. به همین منظور در بخش خدمات درمانی اقدامات موثری همچون؛ تقبل هزینه های بیمارستانی ،انعقاد تفاهم‌نامه با بیمه سلامت، انعقاد قرارداد بیمه تکمیل درمان مددجویان، تقبل هزینه های دارویی افراد نیازمند از طریق هلال احمر، ارائه خدمات دندان پزشکی با همکاری هلال احمر، تقبل هزینه های خدمات توانپزشکی براساس تعرفه اعلام شده از طرف بهزستی کشور، خدمات دندان پزشکی برای معلولینی که نیاز به بیهوشی دارند، ارتز و پروتز و پرداخت کمک های موردی و مستمر، در سازمان انجام می‌شود.

از طرفی اقداماتی هم چون تأمین وتوزیع وسایل بهداشتی به افراد بستر گرا، به میزان  ششصد هزار تومان درما ه به صورت متمرکز انجام می‌شود.

به منظور رفاه حال خانواده های دارای فرزند ناشنوا، کاشت حلزون به صورت رایگان انجام می شود و هزینه های تعمیر، تعویض و تنظیم دستگاه حلزون مصنوعی تاسقف  8 میلیون ریال پرداخت  می‌شود. البته این مبلغ به شرط وجود اعتبار و براساس گزارش مددکاری پرداخت می‌شود. از سوی دیگر وسایل کمکی واندام های مصنوعی تا سقف  30 میلیون تومان در سال  براساس دستورالعمل مالی در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد. همچنین خدمات توانپزشکی از طریق خرید خدمت  تا سقف دستورالعمل مالی  که 18 میلیون تومان در سال است در اختیار افراد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

چه اقداماتی برای تحصیل و یا مهارت آموزی این افراد انجام شده؟

کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان و کمک هزینه دانشجویی به دانشجویان هرساله پرداخت می‌شود.کمک هزینه دانشجویی به دانشجویان دانشگاه های دولتی به صورت تشویقی و به دانشجویان غیردولتی به صورت شهریه تعلق میگیرد. درضمن کمک هزینه ایاب ذهاب به محصلین پرداخت میگردد.

 

به منظور استقلال  بیشتر این افراد در جامعه چه اقداماتی در جهت اخذ گواهینامه رانندگی برایشان انجام شده است؟

اخذ گواهینامه رانندگی در صلاحیت راهنمایی رانندگی میباشد اما این معاونت برای افراد دارای معلولیت پلاک ویژه تعریف کرده است.

چه اقدام موثری برای حضور بیشتر این افراد در جامعه از طریق ایجاد اشتغال برای این افراد صورت گرفته است؟
براساس قانون حمایت از معلولین 3 درصد از سهمیه استخدامی کشور به معلولین تخصیص داده شده است. این اقدامات زمینه حضور افراد دارای معلولیت را در جامعه فراهم میکند و از وابستگی این افراد به دیگران میکاهد.

همچنین تقلیل ساعت کاری برای کارمندان معلول در نظر گرفته شده است و معافیت مالیاتی برای افرادی که فرزند معلول دارند لحاظ شده است .

نا مناسب بودن معابر یکی از مشکلاتی است که افراد ویلچر نشین همیشه با آن دست به گریبان هستند آیا اقداماتی در این مورد انجام شده است؟

درخصوص مناسب سازی معابر نیز رایزنی ها با شهرداری انجام شده و در اکثریت خیابانهای اصلی ادارات بانک ها مناسب سازی به نحو مطلوبی انجام شده است.

در سال های اخیر جامعه آماری معلولان کاهشی بوده یا افزایشی؟شما علت را چه میدانید؟

مطابق آمار، تعداد افراد این جامعه افزایشی است. عوامل متعددی از جمله تصادفات، حوادث وبلایا ،  اختلالات ژنتیکی و مادرزادی و ازدواج‌های فامیلی دلیل افزایش آمار معلولین بوده است.

سخن اخر

روز معلول که اگر شرایط برای آنان در سطح جامعه فراهم گردد می‌توانند این توانمندی ها را به منصه ظهور برسانند. ما در سطح استان کرمان معلولین نخبه ای درسطح علمی ، ورزشی ، فرهنگی و فعالیت های اقتصادی داریم  که لازم است به بهترین شکل ممکن در فعالیت های مربوط به خود بکار گمارده شوند.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *