زنان روستایی مدرن

به مناسبت 13 مهر روز جهانی زنان روستایی
نقش پررنگ زنان روستایی بر اقتصاد کشور

طبق امار منتشر شده از سوی معاونت امورزنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری هرکجا زنان روستایی  به کار گرفته شده اند و مشارکت بالاتری در فعالیت های روستا داشته اند بازده بهروری بیشتر و از مهاجرت روستایان به شهرها کاسته شده است.دولت ها همیشه در تلاش برای کاهش مهاجرت از روستاها به شهر ها بوده اند زیرا
تولیدات روستایی  اکثرا مواد اولیه صنایع بزرگ را شامل میشود که با مهاجرت ها کم شده و چرخه تولید با مشکلات اساسی مواجه میشود.از سوی دیگر اکثر تولیدات سنتی  زنان روستایی در عرصه بازارهای بین المللی انجام میگیرد. افزایش مهاجرت مردان روستا به شهرها و مراکز صنعتی به نحو دیگری باعث مشارکت زنان گردیدهو اینگونه مهاجرت به  شهرها باعث افزایش وظایف زنان روستایی می‌شود. مهاجرت زنان روستایی به شهرها اغلب به دنبال مردان انجام می‌گیرد و باعث تخلیه روستاها از کارآمدترین نیروهای اقتصادی می‌شود. در حالی‌که زنان روستایی در مناطق شهری نمی‌توانند کارآیی چندانی داشته باشند
با توجه به موارد ذکر شده اگر شرایط روستاها به گونه ای باشد که روستاییان از امکانات اولیه زندگی مانند بیمه،و حمایت های مالی در مقابل حوادث طبیعی برخوردار باشند اکثرا تمایلی به مهاجرت ندارند.
با توجه به نقش پررنگ و تاثیر گذار زنان در  تمام امور روستایی اهمیت به این قشر اجتناب ناپذیر است چنانچه
زنان روستایی بخش عظیمی از نیروی کار کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهند. سهم زنان روستایی در نیروی کار کشورهای جهان سوم به دلیل سنتی بودن، ساختار تولید و روابط کار، بیشتر از مردان و هم‌چنین بیشتر از زنان و مردان کشورهای توسعه یافته است.

نسل جدید زنان روستایی زنان مدرنی هستند که اکثرا تحصیلات خود را در کلان شهر ها به پایان رسانده اند و با توجه به تسهیلات اعطا شده در بخش روستایی ترجیح میدهند به روستای مادری خود برگشته وصاحب کسب و کار خود شوند که این امر باعث به وجودامدن پدیده ای به نام مهاجرت معکوس شده است.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *