دفتر تسهیلگری بنی هاشم و توسعه محلی

محیط به عنوان جامعه‌ای از موجودات متقابل همراه با محیط فیزیکی آنها تعریف می‌شود. مفهوم روابط متقابل در علم و مدیریت زیست محیطی یک مفهوم اساسی است. انسان از بسیاری جهات بر محیط فیزیکی تأثیر می‌گذارد: آلاینده‌ها توسط فعالیت‌های انسانی مانند سطل زباله یا رواناب تولید شده توسط کارخانه‌ها ایجاد شوند. آلاینده‌ها به کیفیت هوا، آب و زمین آسیب می‌رسانند. مناطق شهری معمولاً بیشتر از حومه شهر آلوده هستند اما آلودگی می‌تواند به مکان‌های دوردست که هیچ مردمی در آن زندگی نمی‌کند سرایت کند.

سطل زباله یکی از انواع آلودگی‌ها است. در سراسر محلات کم برخوردار کاغذ، قوطی، شیشه‌های شیشه‌ای، محصولات پلاستیکی و ماشین آلات و لوازم آشغال منظره را خراب می‌کنند. زباله‌ها اغلب حاوی آلاینده‌های خطرناکی مانند روغن، مواد شیمیایی و جوهر هستند. از این رو پرداختن به مسائل زیست محیطی از بستر محلات اهمیت به سزایی دارد. در واقع می توان با برقرای ارتباط بین فعالیت‏های ناحیه محوری با حفظ، ارتقا و صیانت محیط زیست شهری تاثیر گذاشت. همگانی بودن آموزش و آگاه‏سازی اجتماعی در رابطه با حفاظت از محیط‏زیست همواره مورد تاکید فعالان حوزه شهری و محیط زیست بوده است. قبل از فعالیت ناحیه محوری در بعضی نواحی کشور از آب شرب برای آبیاری فضاهای سبز استفاده می کردند اما بعد از فعالیت ناحیه محوری به ویژه با هدف قراردادن جامعه موثر زنان، تغییرات قابل توجهی ایجاد شد. از این رو به مناسبت هفته محیط زیست و در راستای ارتقای فرهنگ و دانش زیست محیطی و فراهم نمودن آموزش‌ها و طرح‌های محیط زیستی، ایجاد حس مسئولیت و مشارکت عمومی در حفاظت از محیط زیست تفاهم‌نامه‌ای مابین اداره کل حفاظت محیط زیست استان و دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی شهید همت و بنی هاشم استان منعقد گردید. اهم اقدامات مد نظر در این تفاهم نامه به منظور برگزاری دوره‌ها، کارگاه ها آموزشی و همچنین اجرای طرح های پژوهشی می باشد.

سکونتگاه‌های غیر رسمی شهید همت و بنی‌هاشم به لحاظ کالبدی و اجتماعی نیازمند اقدامات توسعه‌ای زیادی می‌باشد. آثار منفی منتج شده از سرانه های پایین آموزشی، فرهنگی، فضای سبز و ورزشی در این محله‌ها نه تنها چالش‌های فراوانی را برای این محله ایجاد کرده، بلکه با پیشروی به مکان‌ها و فضاهای انتهایی محله، که از تاسیسات، تجهیزات و خدمات شهری برخوردار نیستند، عمق و سیاقی متفاوت‌تر پیدا می‌کند. یکی از مشکلات عدیده در این محله‌ها، مشکلات زیست محیطی است و یکی از دغدغه‌های دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی این دفاتر می‌باشد.

در راستای اهداف تسهیلگرانه دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی و با توجه به لزوم رسیدگی به مسائل مذکور، یکی از برنامه‌های اقدام توسعه‌ای دفتر تسهیلگری شهید همت و بنی‌هاشم آگاه‌سازی بیشتر جامعه محلی نسبت به چگونگی مواجه، مقابل، حفظ و نگهداری محیط زیست می‌باشد. در این راستا طی امضای تفاهم‌نامه‌ای ما بین دفاتر تسهیلگری شهید همت و بنی هاشم و اداره کل محیط زیست استان کرمان، ضمن مرتفع ساختن اهداف اداره محیط زیست، آموزش‌های مرتبط با موضع محیط زیست در قالب کلاس‌ها و کارگاه‌ها به ساکنین محلات داده می‌شود.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *