دره راگه

دره راگه ؛سومین ژئوپارک ایران

دره راگه در فاصله سی کیلومتری جنوبشرق رفسنجان و در فاصله 114 کیلومتری کرمان قرار دارد.
شکل‌گیری این تنگه از دوره چهارم زمین‌شناسی آغاز شده است. دست طبیعت تا امروز مسیر ۲۰کیلومتری‌اش را تراش داده است.

این دره دره‌ای با دیوارهای عظیم است که هرچه در آن پیش می‌روید، به انتها نمی‌رسید. این دیوارها با مخروط‌های خوش‌تراش، ستون‌های عظیم و تیغه‌های موازی شکل گرفته است. تنوع جذابی نیز در طراحی آن‌ها دیده می‌شود. این بهشت زمینی که در اثر فرآیند فرسایشی شبیه به شکافی در دل خاک کرمان به وجود آمده است، علاوه‌بر آن که مکانی کاملا تاریخی محسوب می‌شود، امروزه مکانی توریستی و بکر است که طبیعت‌گردهای بسیاری را به دل خود می‌کشد و آن‌ها را افسون زیبایی خود می‌کند.

در گذشته به این دره دره مرگ گفته میشد. این دره در حدود ۲۰ کیلومتر طول دارد و عمق آن به ۸۰ متر نیز می‌رسد. بر دیواره‌های تنگه، سنگ‌ها و ساختارهایی زیبا شکل گرفته‌اند که مانند سنگ‌های تراش‌خورده تمدن‌های باستانی به نظر می‌رسند. در کناره صخره‌های خیره‌کننده، عبور رودخانه‌ همیشه جاری گیودری از میان تنگه، راگه را به محلی الهام‌بخش تبدیل می‌کند.

دره راگه در کنار ژئوپارک جهانی قشم و ژئوپارک ارس، سومین ژئوپارک ایران به شمار می‌آید و علاوه بر زیبایی‌های زمینی‌اش، آسمانی پرستاره و مبهوت‌کننده دارد که آن را به محلی مناسب برای آسترتوریسم یا گردشگری نجوم تبدیل می‌کند.
حیات وحش تنگه راگه در منطقه منحصر‌به‌فرد است و پرندگانی مانند عقاب، دراج و کبک در محدوده آن حضور دارند. در طول مسیر پیاده‌روی در تنگه راگه، اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید حفره‌های موجود در قلب صخره‌ها را ببینید که آشیانه عقاب هستند.

این دره با منطقه حفاظت‌شده بدوئیه که پناهگاه آهو در استان کرمان محسوب می‌شود، تنها چند کیلومتر فاصله دارد و وجود این‌گونه جانوری نیز در منطقه توسط افراد محلی گزارش شده است.
برای رسیدن به دره راگه می‌بایست خود را به رفسنجان برسانید. پس وارد مسیر رفسنجان-کرمان شوید و از پل کمربندی و تابلوی روستای ناصریه عبور کنید. اندکی جلوتر فرعی را مشاهده خواهید کرد که روبه‌روی کارخانه فرمولیبدن کویر رفسنجان واقع شده است. وارد این فرعی شوید و ۱۰ کیلومتر پیش بروید تا به دره راگه برسید. مسیر فرعی پایانی در ابتدا آسفالت است؛ اما پس از مدتی خاکی خواهد شد.
دره راگه از مهم‌ترین مکان‌ها در استان کرمان برای برگزاری تورهای رصد آسمان است و تماشای آسمان کویر در شب از دیگر جاذبه‌های آن محسوب می‌شود.
تنگه راگه در منطقه‌ای کویری واقع شده است. پیمایش آن در فصل تابستان می‌تواند آزارنده باشد. از طرف دیگر فصل زمستان با افزایش میزان بارندگی، زمان مناسبی برای دره‌‌نوردی در راگه نیست. فصول بهار و پاییز اما آب‌و‌هوای به نسبت معتدل‌تری به این دره کویری می‌بخشند.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *