جایگاه زنان در آمار  اشتغال

زنان شاغلی که جزو آمار محسوب نمیشود

در علم اقتصاد به کسی که در سن کار(15تا 56سال) و جویای کار باشد اما شغل و منبع درآمدی نداشته باشد بیکار گفته می شود.

همچنین نسبت بین جمعیت بیکار به کل جمعیت فعال نرخ بیکاری گفته میشود.طبق آمار منتشر شده در سال 2017 ایران جزو 15 کشور با بیشترین نرخ بیکاری قراردارد.نرخ بیکاری در ایران،شامل  یک پنجم جمعیت 70 میلیونی زیر 35 سال را تشکیل میدهد.
بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان١٣٩٩) ٠.٧ درصد کاهش یافته است تا ابتدای سال ۱۳۹۳، استان لرستان با ۱۷٫۱ درصد دارای بالاترین و استان گلستان با ۵٫۸ دارای کمترین نرخ بیکاری در ایران بوده اند.

 در این میان نرخ بیکاری در زنان بین 18 تا 35 سال در تابستان امسال به 31 درصد رسیده است در حالی که این نرخ در بهار امسال 27.8 درصد بوده که افزایش سه درصدی باعث نگرانی فعالان حقوق زنان شده است. در واقع نرخ بیکاری زنان جوان ۱۸ تا ۳۵ ساله همواره بیشتر از نرخ بیکاری مردان جوان این رده سنی بوده است.
این کاهش نرخ در حالی که زنان جوان و اکثرا  زیر 22 سال اغلب به کارهایی با حقوق کمتر وبدون بیمه تن میدهند جای تعجب ندارد.گرچه بانوان بین سنین18 تا 22سال اکثرا به کار مشغولند اما این مشاغل عموماکارهایی از قبیل فروشندگی با ساعات کاری زیاد بدون مرخصی وبدون بیمه هستندکه عملا جز امار شاغلین به شمارنمیایند.

از همین نویسنده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *