3
0

ازدواج زودهنگام دختران و پیامدهای آن

ازدواج زودهنگام به ازدواجی اطلاق می‌شود که زوجین یا یکی از آن‌ها به سن ۱۸ سالگی نرسیده باشد؛ درحالی‌که یونیسف و مجامع بین‌المللی سن کودکی را تا ۱۸ سالگی ذکر کرده‌اند؛ بنابراین، می‌توان گفت ازدواج زیر ۱۸ سال، ازدواج در دوران کودکی محسوب می‌شود.

 آمارها نشان‌دهنده‌ی میزان رشد ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال و حتی در مواردی کودکان زیر ۱۴ سال بوده است. آنچه که مسلم است، ازدواج در سن کودکی، عوارض و پیامدهای بسیاری را برای دختران و پسران به‌همراه خواهد داشت که در این یادداشت به پیامدهای آن در میان دختران پرداخته می‌شود.

ازدواج زودهنگام، مانع رشد فکری، روحی و اجتماعی دختران می‌شود. دخترانی که در سن کودکی ازدواج می‌کنند، از محیط بازی جدا شده و مسئولیت‌های خانواده را بر دوش می‌کشند. مسئولیت‌هایی که برای یک کودک بسیار بیش‌تر از توان اوست و از نظر جسمی به او آسیب می‌رساند. از سوی دیگر بارداری و فرزندآوری در سنین کودکی، عوارض و خطرات جبران‌ناپذیری برای دختران به‌همراه خواهد داشت؛ از آن جمله بارداری‌های ناخواسته، زایمان زودرس، سقط جنین، مرگ مادر یا نوزاد در هنگام زایمان و … است.

یکی از مهم‌ترین مسایل و چالش‌هایی که پیش روی این دختران قرار دارد، مسأله‌ی آموزش آنان است. این کودکان از حق آموزش که یکی از حقوق مسلم و اساسی آنان است، محروم می‌شوند. دخترانی که در سن پایین ازدواج می‌کنند، ناخواسته از چرخه‌ی آموزش‌وپرورش خارج شده و از ادامه‌ی تحصیل بازمی‌مانند. این افراد نمی‌توانند تحصیلات مطلوب و رشد اجتماعی کافی داشته باشند؛ چراکه به قدر کافی از آموزش مهارت‌های اجتماعی بهره‌مند نبوده‌اند. هم‌چنین جدا شدن از محیط آموزشی، آنان را از آزادی تعامل با دوستان و هم‌سالان و شرکت در فعالیت‌های اجتماعی بازمی‌دارد. علاوه بر این، کم‌سوادی، نداشتن آگاهی کافی و عدم دریافت آموزش‌های لازم، زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی فراوانی در این کودکان می‌شودغ از جمله این‌که باعث می‌شود توانایی روبه‌رو شدن با مسایل خانوادگی و حل‌وفصل مشکلات خود را به طریق درست نداشته باشند و این مهم زمینه‌ساز بروز خشونت‌های خانگی بوده و در نهایت بر روی تربیت فرزندان و کیفیت زندگی خانوادگی تأثیرگذار خواهد بود.در نهایت آنچه می‌توان نتیجه گرفت این است که ازدواج زودهنگام دختران، پیامدهای بی‌شماری برای دختران، خانواده‌ها و به‌طور کلی اجتماع خواهد داشت و باید به این مسأله فکر کرد که چگونه می‌توان از بروز این پدیده در جامعه جلوگیری کرده و چگونه می‌توان فرصت‌های بیش‌تری در اختیار این دسته از دختران قرار داد تا آینده‌ی بهتری پیش روی‌شان قرار گیرد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید