2
0

بهترین سن ازدواج و فرزندآوری چه سنی است؟

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بهترین سن ازدواج را ۱۸ تا ۳۵ سالگی و بهترین سن فرزندآوری از نظر سلامت را نیز در همین سن خواند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد اسماعیل مطلق، در نشست منطقه‌ای آموزشی توجیهی برنامه باروری سالم و جمعیت که با حضور کارشناسان مسئول باروری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در فومن برگزار شد، بیان کرد: راه‌کارهای وزارت بهداشت پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در اردی‌بهشت سال ۹۳ و تشکیل کمیته‌های مختلف، تغییر کرده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، رفع موانع ازدواج، تسهیل تشکیل خانواده، افزایش فرزندآوری، کاهش سن ازدواج، حمایت از زوج‌های جوان، توانمندسازی زوجین در تامین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل سالم و کارآمد را از جمله سیاست‌های ابلاغی دانست و بیان کرد: در گذشته در خصوص ازدواج برنامه‌ای نداشتیم و این درحالی است که یک اداره با عنوان جوانان تشکیل شده که در راستای آماده و آگاه کردن جوانان و فرهنگ‌سازی برای یک ازدواج سالم فعالیت می‌کند.

مطلق با بیان اینکه نقش ازدواج در امید به زندگی، نقش ازدواج در ارتقای سلامت جسمی و روانی یک فرد و یک خانواده در حوزه‌ی فعالیت اداره جوانان قرار دارد، متذکر شد: در اول مهرماه با هم‌کاری اداره آموزش سلامت، کمپین ازدواج در تمامی دانشگاه‌ها ایجاد خواهد شد.

مطلق با بیان اینکه سن ازدواج در کشور چهار تا شش سال افزایش یافته است، گفت: بهترین سن ازدواج ۱۸ تا ۳۵ سالگی  و بهترین سن فرزندآوری از نظر سلامت ۱۸ تا ۳۵ سالگی است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: در هیچ یک از بسته‌های خدمتی ذکر نشده که به افراد ۳۵ سال به بالا خدمت ارائه نمی‌شود؛ بلکه ما موظف به ارائه‌ی خدمات به همه‌ی افراد هستیم و مراقبت از سن ۳۵ سال برای تولد فرزند سالم به‌صورت ویژه است.

مطلق با تاکید بر این‌که ما هیچ برنامه‌ای که بسته‌های خدمتی آن مخالف با ۳۵ سال باشد، نداریم، ادامه داد: یکی دیگر از سیاست‌ها و برنامه‌های انجام شده، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به‌ویژه در دوره‌ی بارداری و شیردهی است.

وی به وجود سه میلیون زوج نابارور در کشور اشاره کرد و گفت: برخی از نوزادان در زمان تولد از نظر سن و وزن دچار مشکل هستند که نیازمند مراقبت‌های ویژه‌اند.مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با یادآوری این‌که در سال ۶۱، مرگ کودکان و نوزادان در کشور ۱۴۵ در ۱۰۰۰ تولد زنده بوده است، بیان کرد: در حال حاضر این میزان به ۹.۵ در ۱۰۰۰ تولد زنده رسیده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها بناست این میزان در برنامه‌ی ششم به هفت در ۱۰۰۰ تولد زنده برسد و تا سال ۲۰۳۰ در ایران هیچ مرگ نوزاد قابل اجتناب نداشته باشیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید